Jesteś tutaj:

Mały ornitolog 2016

I obserwacja 29.02.2016

Dzięcioł duży

Wygląd

Dzięcioł duży, to gatunek ptaka z rodziny dzięciołów. Kwalifikowany jest jako ptak średni.

Długość ciała: 22-26 cm. Średniej wielkości dzięcioł o biało-czarnym ubarwieniu z czerwonym podogoniem. Samiec ma czerwoną plamę na potylicy, której pozbawiona jest samica. Młode mają czerwone czapeczki. Nasz najpospolitszy i najbardziej wszechstronny dzięcioł występujący we wszelkich drzewostanach. W okresie zimowym główny pokarm dzięcioła stanowią nasiona sosnowe. By je wydobyć rozkuwa szyszki, które wtyka w szczelinę pnia drzewa. Czyni to stale w tych samych miejscach, które nazywamy "kuźniami". Podstawowym głosem dzięcioła dużego są wysokie, krótkie szczeknięcia często wydawane w seriach.

Dzięcioł duży, jest objęty w naszym kraju całkowitą ochroną gatunkową.

Opis miejsca obserwacji

Podczas zimowego dokarmiania ptaków zaobserwowaliśmy, że koło naszego karmnika kręci się dzięcioł. Długo na niego czatowaliśmy z aparatem, ale nic z tego. Pewnego dnia, a dokładnie podczas lekcji jedno z dzieci spojrzało przez okno klasy. Po czym po cichu wstało i pokazało na okno. Ostrożnie podeszliśmy do okna. W pobliżu karmnika siedział dzięcioł. Wzięłam aparat, który zawsze mam pod ręką, zrobiłam zdjęcie. W końcu się udało. Aż sama nie mogłam uwierzyć, że tak ładnie wyszło. Dzięcioł, wyglądał jakby pozował do zdjęcia. Wcale się nie bał. Patrzyliśmy na niego jak zauroczeni.

 

dzi1  dzi2  dzicio


II obserwacja 18.04.2016

Bocian biały

Wygląd

Bocian biały jest ptakiem powszechnie znanym. Wyróżnia się dużymi rozmiarami ciała, długą szyją oraz długimi nogami. Jego upierzenie jest zupełnie białe, jedynie lotki mają czarną barwę. Ponieważ Bocian biały upodobał sobie dachy budynków jako miejsce do zakładania gniazd i nocowania, ptaki bywają ubrudzone sadzą z kominów. Osobniki dorosłe mają intensywnie czerwone dziób i nogi, które u ptaków młodych są początkowo czarniawe, a wraz z upływem czasu stają się czerwonawe. Samce są nieco większe od samic i mają dłuższy dziób. Bociany białe latają z wyciągniętą szyją i nogami wystającymi daleko poza ogon. Często szybują i krążą na rozpostartych skrzydłach.

Charakterystycznym głosem jest klekot, który można usłyszeć w czasie powitania pary ptaków na gnieździe, ale także, gdy bocian jest zaniepokojony np. pojawieniem się przy gnieździe obcego bociana. Do wydawania tego głosu wygina szyję do tyłu tak, że głowę kładzie na grzbiecie.

Opis miejsca obserwacji

W pobliżu szkoły znajduje się gniazdo bociana. Co roku wszyscy uczniowie z dużym zainteresowaniem wypatrują powrotu bocianiej pary. W tym roku my, jako uczniowie pierwszej klasy, też z niecierpliwością na nią czekaliśmy. Przyleciały pod koniec marca. Obserwowaliśmy, jak tata – bocian naprawia gniazdo. Dowiedzieliśmy się, że bociany na zmianę wysiadują swoje pisklęta. Udało nam się sfotografować bociana z okna szkoły. Teraz wszyscy czekamy kiedy wyklują się małe bocianiątka.

 

bocian  bocian1  bocian2

 

III obserwacja 6.05.2016

Pliszka siwa

Wygląd

Pliszka siwa jest niedużym ptaszkiem. Ma bardzo charakterystyczne ubarwienie, z przewagą oczywiście koloru szarego. Charakterystyczny dla tego ptaka jest bardzo długi, czarny ogon. Samiec jest ubarwiony bardziej kontrastowo, wiosną ma wierzch głowy, podgardle i pierś czarne, a czoło i boki głowy białe. Na wykonanych zdjęciach dobrze ją widać - wystarczy popatrzeć i zapamiętać:)
Pliszki nie należą do najlepszych śpiewaków, najczęściej można usłyszeć jej wabiący głos: „tsiwlik", powtarzany w pewnych odstępach czasu.

Opis miejsca obserwacji

Podczas wiosennych spacerów często widzieliśmy małego, szarego ptaszka, który śmiesznie kiwał ogonkiem. Dowiedzieliśmy się, że jest to pliszka siwa. Tego dnia, ponownie wyszliśmy na wiosenny spacer w poszukiwaniu ptaków. Patrzymy pliszka znów biega po ścieżce koło szkolnego boiska. Gdy podeszliśmy bliżej, poderwała się, ale usiadła niedaleko i tak jak zawsze, tak śmiesznie kiwała swym długim ogonkiem. Zatrzymaliśmy się i usiedliśmy na trawie. Staraliśmy się nie poruszać. Pliszka uspokoiła się. Wtedy pani wyjęła aparat i zrobiła kilka ujęć. Tym razem znów się udało. Mamy kolejne zdjęcia do nasze ptasiej kolekcji.

 

p1  p2  p3  p4  p5  p6  p7

p8  p9  p10

 

Chociaż jesteśmy uczniami klasy I i jest nas tylko pięcioro często wyruszamy na zajęcia w terenie aby podpatrywać przyrodę. Swoje spostrzeżenia notujemy w przygotowanych w tym celu notatnikach. Oto zdjęcia z wycieczki, której celem było nasłuchiwanie ptasich odgłosów. Udało nam się sfotografowac kolejnego ptaka, ale trudno rozpoznać jaki to ptak.

 

s1  s2  s3  s4  s5  s6  s7 

s8  s9  s10  s11  s12  s13  m1  m2

Festiwal Nauki 2015

           W czwartek 28 maja odbył się, jak co roku, Festiwal Nauki przygotowany przez uczniów Gimnazjum dla uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej. Tegorocznym hasłem przewodnim była woda! Starsi uczniowie, nie tylko, uświadamiali uczniom ekologiczne podejście do wody promując hasło „Polaku młody, nie marnuj wody!", ale przedstawili im również zagadnienia z przedmiotów przyrodniczych. W sferze biologii – uczniowie odpowiedzieli sobie jakie organizmy żyją w wodzie, poznali ich budowę, obejrzeli preparaty mikroskopowe organizmów żyjących w „kropli wody". W sferze geografii mieli możliwość zaobserwowania niszczącej działalności wody oraz zapoznali się ze sposobami  jej ochrony. W sferze chemii i fizyki starsi uczniowie zaprezentowali budowę chemiczną wody, a za pomocą różnorodnych doświadczeń wskazali na zróżnicowane właściwości fizyko-chemiczne tego najważniejszego w naszym życiu „związku". Mali słuchacze z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zorganizowanych warsztatach.

 

f1 f2 f3 f4 f6 f8 f13

f7  f9  f10  f11  f12  f5

Śmieciomoda

          W ramach obchodów Dnia Ziemi oraz dnia bez śmiecenia uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w nietypowym pokazie mody, zorganizowanym przez uczniów klasy I. W celu zwrócenia uwagi na możliwość wykorzystania otaczających nas odpadów, wszystkie stroje zostały wykonane z surowców wtórnych. Nie miała to być tylko zabawa, to coś więcej. To nie tylko sposób ubierania, ale sposób myślenia i sposób życia. Uczniowie chcieli zwrócić uwagę i przypomnieć, że jeśli pojedziemy na wycieczkę np. do lasu, nie wyrzucajmy papierków, butelek, foliowych toreb, gdyż są to śmieci, których ilość ciągle się zwiększa. Można z nimi zrobić przecież coś innego - segregować, przetwarzać lub wykorzystać do zabawy takiej jak my – w projektantów mody. Wy też możecie zabawić się podobnie, robiąc „coś z niczego".
Nie śmiećcie, a świat będzie piękniejszy!

 

m1  m2  m3  m4  m5  m6  m7  m8  

m10  m11  m12  m13  m14  m9

Wizyta przedstawiciela ZGOK w Olsztynie

     18 maja 2015 roku Szkołę Podstawową w Kolnie odwiedziła przedstawicielka Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Celem wizyty było podniesienie świadomości ekologicznej i budowanie postaw proekologicznych w zakresie gospodarki odpadami wśród najmłodszych mieszkańców gminy Kolno. Z uczniami klas I – III pani Katarzyna przeprowadziła zajęcia pt. „Kolory recyklingowej tęczy" – dzieci przypomniały sobie jak segregować odpady, wykorzystały w tym celu „super pojemnik" oraz wzbogaciły swą wiedzę różnorodnymi ciekawostkami z zakresu selektywnej zbiórki. Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w zajęciach pt. „Segregujesz nie marnujesz" w ramach których, dodatkowo poza głównym zagadnieniem segregacji, układali wierszyki i hasła o selektywnej zbiórce.

 

s1  s2  s3  s4  s5  s6

Kolorowa majówka

        Owoce i warzywa to główne źródło witamin. Aby zachęcić do ich spożywania uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w akcji pod hasłem: „Kolorowa majówka". Każda klasa miała za zadanie przygotować informacje nt. walorów odżywczych wylosowanej grupy warzyw i owoców, biorąc pod uwagę ich kolor: CZERWONY – klasa I, POMARAŃCZOWY i ŻÓŁTY – klasa II i III, BIAŁY i CZARNY – klasa IV i V, ZIELONY – klasa VI. Uczestnicy dowiedzieli się dlaczego spożywanie warzyw i owoców jest tak ważne w codziennej diecie, poznali ich wygląd, cechy charakterystyczne, pochodzenie, rozwiązywali zagadki, a także malowali plakaty. Odbyła się również degustacja wybranych owoców i warzyw oraz niektórych potraw z ich udziałem. Dzięki połączeniu nauki i zabawy nasi uczniowie, kolejny już raz, wzbogacili swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania.
Mamy nadzieję, iż podjęte działania przyczynią się do zmiany nawyków żywieniowych. Chipsy zamienią na warzywa i owoce!

 

km1  km2  km3  km4  km5  km6

km7  km8  km9  km10  km11  km12  km13

km14 km15 km16 km17 km18 km19 km20

km21  km22  km23  km24  km25  km26

Wizyta pani leśnik

      W ramach obchodów Dni Przyjaciół Lasu w naszej szkole zagościła pani leśnikEwa Pietrzak - pracownik nadleśnictwa Mrągowo. Podczas wizyty odbyło się podsumowanie szkolnego etapu konkursu plastycznego pt.„Drzewa naszych lasów". Laureatami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej: Jakub Stelmaszczyk klasa I, Karolina Hołubowicz klasa II, Dawid Głażewski klasa II. Nagrodzeni zostali również inni uczniowie, którzy wzięli w nim udział tj. Klaudia Czajkowska klasa I, Joanna Wijatkowska klasa I oraz Paweł Głażewski klasa I. Gratulujemy! Zachęcamy do brania udziału w proponowanych przez szkołę konkursach!

 

l1  l2  l3  l4  l13
     

      Następnie odbyły się zajęcia z panią Ewą w klasach IV - VI. Dzieci zostały, w szerokim zakresie, uświadomione na czym polega praca leśnika. Na podsumowanie, w formie konkursu, rozwiązywały szereg zadań w postaci krzyżówek, wykreślanek itp. Każdy uczeń otrzymał nagrodę za swoją pracę!
     Uczniowie klas: IIIa , IIIb oraz II gimnazjum w ramach doradztwa zawodowego zaznajomili się z zawodem leśnika oraz kolejnymi etapami zdobywania tychże kwalifikacji. Ponadto drugoklasiści wzięli udział w zajęciach warsztatowych z zakresu wiedzy o lesie i jego mieszkańcach.

 

l5 l6 l7 l8 l9 l10 l11

Z wizytą w Zespole Szkół w Biskupcu

      27 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wzięli udział w XIII bloku imprez ekologicznych pod hasłem: „Był las, proszę was!", organizowanych z okazji Dnia Ziemi w Zespole Szkół w Biskupcu.
     Uczniowie Szkoły Podstawowej brali udział w przeglądzie bajek: „Rzecz się dzieje w stumilowym lesie" prezentując przedstawienie pt. „Dajcie nam żyć!". Natomiast gimnazjaliści w krótkiej lekcji poglądowej, w postaci „rozprawy sądowej przeciwko ludziom, którzy niszczyli las", zwrócili uwagę na zagrożenia leśnego ekosystemu. Dzięki temu spotkaniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wymiany poglądów na temat funkcji lasu, a także jego zagrożeń oraz sposobów przeciwdziałania im. Wychowankowie zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

 

ekzsb1 ekzsb2 ekzsb3 ekzsb4 ekzsb5 ekzsb6 ekzsb7

"Kropla wody"

       Uczniowie Szkoły Podstawowej spotkali się w celu, zwrócenia swojej uwagi na problem związany z marnowaniem wody. Poprzez przedstawienie pt. „Woda i Eko - dzieciaki" – reprezentanci klasy VI w składzie: Natalia Banaszek, Wiktoria Sobczak, Sara Behrendt, Milena Domnik, Wiktoria Brzezicka oraz Mateusz Waszkiewicz zaproponowali swoim kolegom i koleżankom różne sposoby oszczędzania wody. Następnie odbył się przemarsz ulicami Kolna, mający na celu pobudzenie i skłonienie do chwili zadumy, lokalną społeczność, nad problemem dotyczącym szanowania wody. Uczniowie poprzez okrzyki np. „szanuj wodę...." zwracali na siebie uwagę! I o to chodziło!

 

woda10  woda1  woda2  woda3  woda4  woda5

woda6  woda7  woda8  woda9  woda11  woda12

Powitanie Wiosny 2015

        Już od kilku lat w pierwszy dzień wiosny uczniowie naszej szkoły przychodzą do niej z wielką ochotą. Nikt w tym dniu nie myśli o wagarach.

        Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kolnie znaleźli się w Krainie Pięciu Wysp. Podczas wyprawy odwiedzali wyspy: śniadaniową, szkolną, obiadową, popołudniową i wieczorową - wdrażając się do zdrowego trybu życia. Dzieci poprzez aktywną pracę w grupach poznawali zasady zdrowego stylu życia, wskazywali wartości odżywcze warzyw, owoców i soków. Uświadomiły sobie konieczność różnorodnego i racjonalnego odżywiania. Na zakończenie uczniowie klas I - III wykonali wiosenne plakaty i mendale.

 

wp1  wp2  wp3  wp4  wp5  wp6

wp7  wp8  wp9  wp10  wp11  wp12

wp13  wp14  wp15  wp16  wp17  wp18

 

        Natomiast młodzież gimnazjalna przywitała tegoroczną wiosnę imprezą pod hasłem: „Obyczaje żywieniowe znasz?! – w świecie łatwo radę sobie dasz!" Podczas pobytu w szkole uczniowie odbyli „podróż po całym świecie", zwracając szczególną uwagę na kuchnię i zwyczaje żywieniowe. W trakcie tej wędrówki zawitali do Rosji, krajów azjatyckich i afrykańskich oraz do dalekiego Meksyku, poznając ich specyfikę (muzykę, taniec, zabawy itp.) Na zakończenie wzięli udział w degustacji egzotycznych owoców, takich jak: mango, melon żółty i zielony, granat, awokado, czerwone pomarańcze, pomelo, owoc palmy kokosowej. Ponadto degustowali sałatki charakterystyczne dla danego regionu. Tak spędzony dzień wiosny był dla gimnazjalistów nie tylko rozrywką, ale także lekcją, dzięki której wzbogacili swoją wiedzę o nowe wiadomości, których nie ma w podręcznikach szkolnych.

 

wg1  wg2  wg3  wg4  wg5  wg6

wg7  wg8  wg9  wg10  wg11  wg12

wg13  wg14  wg15  wg16  wg17  wg18

wg19  wg20  wg21  wg22  wg23  wg24

wg25  wg26  wg27  wg28  wg29  wg30

       Działania te zbliżą nas do celu, jakim jest zdobycie Międzynarodowego Certyfikatu Zielonej Flagi.

Joomla Templates by Joomla-Monster.com